Kako su počela putovanja na koja rado vodimo i svoje četvoronožne prijatelje, koji, kao i mi, vole da upoznaju nova bića gde god da pođu, potrebno je da odgovorimo na pitanje oko koga se neretko vodi diskusija. Radi se o tome da li je potrebno voditi psa na redovnu vakcinaciju protiv besnila ili ne; jer, kako neki tvrde, njihov pas je godinama zdrav i bez toga. Međutim, treba uzeti u obzir to, da je dovoljan samo jedan kontakt sa određenim bolestima kako bi došlo do fatalnih posledica.
Šta je besnilo
Besnilo je akutna i zarazna bolest koja napada nervni sistem zaražene životinje, a do mozga stiže za samo nekoliko nedelja od infekcije. Bolest može da se prenese na toplokrvne životinje, bilo divlje ili domaće, zajedno sa čovekom. Ovaj virus je izuzetno opasan, jer gotovo uvek završava smrtnim ishodom.
Važno je napomenuti da je ova bolest u Srbiji skoro istrebljena, između ostalog, zahvaljujući zakonskim regulativama o kojima ćemo kasnije govoriti.
Kako se prenosi besnilo
Besnilo se prenosi kroz pljuvačku, najčešće ugrizom ili u kontaktu sa otvorenom ranom, ustima, nosom ili očima. Najčešći prenosnici, tj. nosioci, ove bolesti su divlje životinje poput kojota, lisice, vuka, šakala, rakuna…
Kako se pas može zaraziti besnilom
Ukoliko je pas zaražen besnilom, ne znači nužno da je došao u kontakt sa nekom od gorenavedenih zveri. Psa mogu zaraziti i druge zaražene životinje poput mačaka, zečeva, pasa lutalica i nevakcinisanih pasa. Najčešća ,,meta“ ove zaraze su psi koji borave u
dvorištu, u prirodi ili sa stadom i tako dolaze u kontakt sa drugim životinjama.
Isto važi i za mačke.
Vakcinacija protiv besnila
Vakcinacija protiv besnila je zakonski obavezna širom sveta, uključujući i Republiku Srbiju i obavlja je veterinar. Prva vakcina protiv besnila daje se psima i mačkama starim 4 meseca, a nakon toga se obavlja jednom godišnje. Izuzetak su lovački psi koji vakcinu primaju dva puta godišnje.
Vakcina je potpuno bezbedna po zdravlje životinje.
Kako prepoznati besnilo
Simptomi besnila su sledeći:
• Uznemirenost;
• Razdražljivost – burno reagovanje na zvuk, svetlo i dodir;
• Otežano gutanje i mokrenje;
• Povećano lučenje pljuvačke, tj. balavljenje;
• Agresivnost – napadanje drugih životinja i ljudi, kao i samopovređivanje (pas grize samog sebe);
• Paraliza grkljana – praćena je promuklim glasom;
• Paraliza donje vilice i jezika;
• Paraliza ostalih delova tela;
• Depresija;
Kako se leči besnilo
Jedini način ,,lečenja“ besnila je zapravo njegova prevencija. Drugim rečima, za besnilo ne postoji lek. Zbog toga je izuzetno važno da svog psa redovno vakcinišete.
Dakle, ukratko, pored toga što je važna, vakcinacija psa protiv besnila je i obaveza svakog vlasnika, propisana zakonom.
Ukoliko želite da put, ili pak, odmor kod
kuće svom ljubimcu učinite nezaboravnim, posetite našu
online prodavnicu, ili, uživo, naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59, i svom mezimcu pružite dodatan izvor zabave i relaksacije. Vidimo se!