Prijava / Registracija
Upala ušiju kod psa

Upala ušiju kod psa

Za razliku od naših, uši pasa dolaze u raznim varijantama, nekada i takvim da su upravo one zaštitni znak i nešto što nas najviše privuče kod određenih rasa. Međutim, koliko su upadljivije od naših, toliko su i njihove upale bolnije i češće nego one kod ljudi. U skladu sa tim, bacamo se na posao da saznamo zašto su, i koje rase, podložnije upalama, kako ih sprečiti, a kako lečiti.

Simptomi upale uha kod psa

Simptomi upale uha su vrlo upečatljivi i ispoljavaju se ovako:

Intenzivno i često češanje uha, najčešće propraćeno cviljenjem;
Pas trese glavu (kao da pokušava nešto da izbaci iz nje);
Pas drži glavu nagnutu na jednu stranu (najčešće znak da je upala stigla do srednjeg uva);
Jedno uho je spušteno u odnosu na drugo usled bola;
Povećano lučenje tamnog sekreta iz ušiju, koji ne neprijatnog mirisa;
Bol na dodir ušne školjke;
Crvenilo;
Oticanje oko uva ili unutar ušnog kanala;
Razdražljivost i nervoza;

Kako nastaje upala uha kod psa

Simptomi upale mogu biti alergije, klimatski uticaji, zadržavanje vlage u uhu, ušni paraziti, strani objekti u ušnom kanalu, nepravilno i neredovno čišćenje ušiju, bakterijske infekcije itd. 
Upala uha kod pasa se deli u tri vrste: upala spoljašnjeg, srednjeg i unutrašnjeg uha.
Bitno je napomenuti to da ignorisanje upale u nadi da će ona ,,proći sama od sebe“ može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih poremećaja poput: gubitka sluha, paralize lica i problema sa održavanjem ravnoteže. 
Dakle, problem ne odlazi sam od sebe, već vremenom nanosi sve veću štetu.


Koje rase su najpodložnije upali ušiju

Rase sa dugim, visećim ušima (koker španijel, pas svetog Huberta, ši-cu, zlatni retriver, baset…) su sklonije upalama zbog toga što spuštena ušna školjka zadržava vlagu u ušnom kanalu, koja je pogodna za razvoj bakterija, a samim tim, i upalu.
Takođe, rasama poput šnaucera, pudli i kovrdžavih bišona, u ušnim kanalima raste dlaka koja zadržava vlagu i bakterije.

Šta raditi ukoliko dođe do upale uha

U slučaju da kod ljubimca prepoznajete gorenavedene simptome, potrebno je da se obratite veterinaru koji će dati dijagnozu i odrediti terapiju (bilo da je u pitanju čišćenje ušiju kapima, ili ipak korišćenje antibiotika).


Prevencija

Kao i do sad, naglašavamo važnost prevencije, koja se gotovo uvek pokazuje kao najefikasnije ,,rešenje“ za mnoge zdravstvene probleme. 
Kada je u pitanju upala ušiju, ono što je neophodno raditi, kako do nje ne bi došlo, je redovna i temeljna nega, tj. čišćenje ušiju psa (nikako štapićima za uši jer oni mogu doneti više štete nego koristi), pažljivo kupanje psa (tako da voda ne ulazi u uši, a ukoliko se to desi, uši dobro osušiti peškirom ili ubrusom), skraćivanje dlake u ušima i čišćenje psa od parazita.


Ovim tekstom smo se pobrinuli da naši ljubimci nesmetano uživaju u plivanju i osluškivanju okoline, a za sve ostale potrebe smo se pobrinuli u našoj online prodavnici, i uživo u našem pet shop-u na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59, gde Vas očekuje široki asortiman najkvalitetnijih proizvoda za Vašeg ljubimca. Vidimo se!