Prijava / Registracija
Suplementi za pse – da li su potrebni?

Suplementi za pse – da li su potrebni?

Suplementi za pse predstavljaju jednu od večitih debata između vlasnika, ali i veterinara. Jedni tvrde da su neophodni, drugi da su opasni po život, neki misle da su tu ukoliko neko baš želi da ih daje svom ljubimcu, ali da se može i bez njih; i tako, u nedogled, imamo sukobe mišljenja, od kojih su skoro svi pokriveni dokazima kako iz teorije, tako i iz prakse. Upravo zbog toga što su se dešavali slučajevi gde su suplementi spašavali živote psima, ili ih lišavali neke anomalije bez potrebe za operacijom, kao i oni gde su čak i, naizgled, potpuno bezopasni suplementi, bili ti koji su oduzeli nekom psu život, vlasnici često ne znaju koju ,,stranu“ da slušaju i kome da veruju. Kako ova tema pokriva bezbroj pitanja i problema, mi ćemo samo ugrubo preći one najosnovnije nedoumice koje muče veliki broj vlasnika i time probati da razdvojimo dobro od lošeg.

Da li su svakom psu potrebni suplementi?

Kao što je već rečeno, i oko ovog pitanja dolazi do sukoba mišljenja, međutim, ono opšteprihvaćeno je to da zdravom psu, koji se hrani isključivo visokokvalitetnom hranom, koja u sebi ima sve potrebne nutritivne vrednosti, i koji ,,vodi zdrav život“ (misleći na redovnu fizičku i socijalnu aktivnost), suplementi, poput dodataka ishrani i vitamina, nisu potrebni. Kada je reč o onima koji su tu za pospešivanje kvaliteta dlake i sličnih stvari, njih treba davati isključivo uz preporuku veterinara, što je nešto što ćemo ponavljati kroz ceo tekst.

Opasnost suplemenata

Zbog veoma razvijenog tržišta, vlasnicima je dostupan ogroman broj suplemenata, raznih brendova i raznih kvaliteta. Problem nastaje iz više razloga:
Ekonomski – često, kao posledicu nedovoljne informisanosti, vlasnici požure pa uzmu onaj ,,jeftiniji“ izbor, jer većini nas, koji se u to ne razumemo, svaki od njih deluje slično, i upravo zbog te nepažnje, malu uštedu možemo platiti zdravljem našeg ljubimca. Izraz ,,jeftiniji“ ne znači da su suplementi koji manje koštaju lošiji, već se misli na to da ih ne treba kupovati na neproverenim mestima od neproverenih brendova, samo jer se nama čini da je sve to isto.

Nesavetovanje sa veterinarom – kardinalna greška, koja je koštala mnogo života i zdravlja pasa, a sa kojom se nikako ne treba igrati. Dešava se da, iako vlasnik kupi, uslovno rečeno, najkvalitetnije dodatke ishrani, ljubimac kobno reaguje na njih. Razlog tome je taj što je moguće da, u kombinaciji, dva ili više suplementa, ili suplement i neki lek, ne funkcionišu zajedno, tj. da funkcionišu kontraproduktivno po zdravlje psa. Takođe, pogrešno doziranje može biti fatalno po ljubimca (prevelike doze kalcijuma izazivaju probleme sa skeletom, pogotovo kod štenaca velikih rasa; prevelike doze vitamina D štete kostima, uzrokuju atrofiju mišića i smanjuju apetit psu; vitamin  A, u velikim dozama, može oštetiti krvne sudove i izazvati bol u zglobovima). Uz to, vlasnik može pogrešno da proceni šta nedostaje u organizmu psa i da, na svoju ruku, počne da mu daje suplemente koji mu ne trebaju. Dakle, bez konsultacije sa veterinarom ne uzimajte nikakve dodatke svom ljubimcu!

Prednost suplemenata

Kako je broj grešaka koje smo malopre naveli, velik, ljudi se često uplaše i potpuno izbegavaju bilo kakve dodatke. Međutim, u pravilnoj upotrebi, a uz savet veterinara, oni mogu u potpunosti preporoditi psa i olakšati mu život; bilo da je reč o štenetu ili starijem psu. Počevši od adaptiranih mleka za štence koji su rano odvojeni od majke, pa do dodataka za lakše varenje psima koji imaju probleme sa digestivnim (gastrointestinalnim) traktom, onih za sjajniju dlaku kod čupavih mezimaca i tableta za veći unos kalcijuma, jasno je da su dodaci tu kako bi olakšali i upotpunili život psa čineći ga zdravijim i otpornijim.
 
Uz odgovorno doziranje potrebnih suplemenata, svakom ljubimcu je neophodna ljubav, pažnja i posvećenost vlasnika, kao i najkvalitetniji proizvodi za svakodnevni život, koje možete pronaći u našem pet shop-u online, ili uživo na adresi Hadži Milentijeva 59. Vidimo se!