Kljun - organ ili alat?
Naučno gledano, kljun predstavlja koštanu vilicu sa rožnim navlakama kod ptica. On je dobro razvijen organ i sastoji se iz 2 dela: gornje i donje vilice. Na njemu se nalaze i 2 otvora - nozdrve. U nekim slučajevima, donja i gornja vilica su iznutra ojačane rožnatim tvorevinama. Današnje ptice nemaju zube i njima kljun prvenstveno služi za pribavljanje hrane, a zatim i u ostale svrhe kao što je recimo pravljenje gnezda, udvaranje, borba ili kopanje šupljina u drveću.
Šta određuje oblik kljuna?
Oblik kljuna kod ptica direktno zavisi od onoga čime, odnosno na koji način, se ona hrani, pa tako će se razlikovati kljun kod ptica koje se hrane:
- insektima,
- nektarom,
- voćem,
- sakupljanjem u mrežu,
- košenjem,
- sakupljanjem sa površine,
- sakupljanjem otpadaka,
- pecanjem iz vazduha,
- grabljenjem i slično.
Iako su tipovi kljunova brojni, onli ipak imaju sličnu građu koju smo već naveli u prethodnom odeljku. Generalno, svi tipovi kljunova se mogu svrstati u jednu od 4 kategorije: dug, kratak, širok ili sitan kljun. Kada je reč o bojama kljuna, i one mogu biti različite: od crne boje kod gavrana, preko narandžaste kod rode, pa sve do bele kod ševe.
Jedna pojava koja ume prilično da zabrine vlasnike ptica je ljuskanje, odnosno ljuštenje kljuna. Ta problematika se uglavnom vezuje za rast i trošenje kljuna ptice, ali može da bude pokazatelj i nekih nedostataka ili bolesti. Recimo, tipično je da se ljuskanje javlja kdo nepravilne ishrane ili držanja u nezdravim uslovima.
U potrazi ste za kvalitetnom opremom i
hranom za ptice? Posetite našu onlajn prodavnicu i pronađite sve što je potrebno našem pernatom ljubimcu.