Ah, to mekano krzno našeg ljubimca koje toliko volimo! Izgleda da nismo jedini!
Neverovatno je to da najsićušnija bića mogu da budu uzrok velikih problema. Jedan od primera su, upravo, buve. Ta mala stvorenja, neverovatnih sposobnosti, a ipak ne mogu a da ne žive na ,,tuđ račun“. U ovom tekstu ćemo proći kroz ,,upoznavanje sa buvama“, specifično onim koje svoje živote provode na psima, koga još napadaju, da li su i koliko opasne i kako ih se rešiti.
Šta su buve
Buve su male, tamnobraon bube, čija je, potpuno odrasla jedinka, dugačka oko 3mm.
Neverovatno je to da mogu da skoče do 100 puta svoje dužine i oko 13cm uvis.
Takođe, buve mogu biti prenosnici raznih bolesti i drugih parazita (poput kuge i pantljičare).
Da li pseće buve napadaju ljude?
Ovo je pitanje koje muči mnoge ljude. Naime, na svetu postoji preko 2500 vrsta buva, od toga svega nekoliko može da opstane na čoveku. One koje obično žive na psima, ne mogu da prežive na ljudima. Ali, mogu da ih ujedu.
Dakle, najverovatnije, buve neće preći na Vas, ali Vas mogu posetiti i za sobom ostaviti pozdrav u vidu male crvene iritacije na koži, izazvane ujedom.
Kako prepoznati da pas ima buve
Simptomi prisustva buva na koži psa su sledeći:
• Svrab i ugrizi– pas se često i intenzivno češe, ili, u slučaju prisustva više buva, pas će početi da grize iziritirana mesta;
• Nervoza;
• Kraste;
• Crvenilo;
• Opadanje dlake na mestima ugriza (obično posledica alergijske reakcije);
Pored toga, nekada je lakše uočiti izmet koji buve ostavljaju po dlaci psa, nego njih same. Zbog toga obratite pažnju i na to.
Da li su buve opasne
Kao što je već rečeno, buve mogu biti prenosnici drugih bolesti; a, i bez toga, same po sebi, čine dovoljno štete po zdravlje psa i njegove kože.
Takođe, buve mogu biti opasne po štence, s obzirom na to da njihov, još uvek mlad organizam, nije spreman da se suoči sa ovim parazitima, pa lako može doći do malokrvnosti.
Kako se rešiti buva?
Najpre se treba obratiti
veterinaru, kako bi se sigurno utvrdilo prisustvo buva. Pored toga, veterinar najbolje poznaje zdravstvene prilike Vašeg ljubimca, pa će Vam on najadekvatnije preporučiti tretman. Ovo su neki od najčešćih:
•
Ampule – radi se o bočicama u kojima se nalazi tečnost protiv buva i krpelja. Nanosi se po uputstvu proizvođača, što je najčešće zadnji deo vrata.
Napomena: ceo sadržaj ampule iskoristiti odmah, kao što je namenjeno. Psa se ne treba kvasiti 2 dana pre, ni 2 dana nakon aplikacije tečnosti;
• Ogrlice protiv buva – ovo je jedan manje efikasan način suzbijanja buva, s obzirom na to da ogrlica ima ograničen domet koji zahvata. Takođe, nisu najbolje po zdravlje ljudi i ljubimca;
• Tablete – ove tablete dolaze u raznim oblicima, za najbolje, posavetujte se sa veterinarom;
• Sprej protiv buva;
Dezinfekcija doma
Kako su buve vrlo ,,razigrane“ životinje koje su neprestano u pokretu, mogu se naći, manje-više, svuda gde je toplo. Posebno zbog luksuza jakog grejanja, koji i buve uživaju, ima ih tokom cele godine. Pa ih tako, ukoliko je Vaš pas bio u kontaktu sa njima, možete pronaći po odeći, pokrivačima, tepisima i nameštaju. To je razlog da, pored istrebljivanja ovih malih štetočina sa psa, to isto uradite Vašem domu.
Odeću i posteljinu na kojoj ste uočili buve operite, usisajte tepihe, a ostatak kuće tretirajte proizvodima namenjenim za borbu protiv buva. Na tržištu se mogu naći razni sprejevi, tablete i slično.
Za efikasniju borbu protiv buva i udobniji život Vašeg ljubimca, posetite našu
online prodavnicu, ili, uživo, naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59, i tamo pronađite najkvalitetnije proizvode. Vidimo se!