Prijava / Registracija
Popino prase i psi

Popino prase i psi

Noćna mora svakog vlasnika, pogotovo onih čupavih, veselih i radoznalih pasa je travka poznata kao ,,popino prase“. Izuzetno rasprostranjena biljka, pogotovo po nedovoljno očuvanim parkovima i livadama, pored toga što se teško skida, sa sobom nosi i velike rizike po zdravlje psa.

Kako se popino prase zakači na psa?

Kao što je gore rečeno, popino prase je veoma rasprostranjena biljka, koju je vrlo lako naći po parkovima, livadama, zapuštenim delovima dvorišta i ostalim travnatim površinama. Najviše je ima u sezoni od marta do juna, odnosno, tada je ,,najopasnija“, jer je to sezona kada se sasuši i tako počne da se kači na sve sa čime dođe u dodir.
Psi najčešće ne reaguju na ovu biljku, već sasvim slobodno protrče kroz nju, nekada i po nekoliko puta, obraćajući pažnju na ono što ih navodi na igru. I tako Vam se, kroz samo nekoliko minuta, do malopre potpuno čist pas, može vratiti kompletno ,,ulepljen“ u popino prase.

Zašto je popino prase opasno?

Ukoliko se ova biljka ulepila po neosetljivim delovima tela, tako da se nije zarila u kožu psa, već je samo zalepljena po njegovoj dlaci, najčešće neće izazvati ništa više od glavobolje vlasnika pri pomisli da će morati da je skine sa svog ljubimca. Međutim, postoje situacije kada je popino prase izuzetno opasno po psa i one su sledeće:

Uši – mesto na kome je nekada najteže primetiti ovog uljeza, posebno kod pasa sa spuštenim ušima. Tokom valjanja po zemlji ili protrčavanju kroz popino prase, ono vrlo lako može da se zakači u unutrašnjost uha psa. Pas na neprijatnost može reagovati odmah, naginjanjem glave na jednu stranu, cviljenjem i pokušavanjem da uho dohvati šapom, a nekada ta reakcija dolazi tek nekoliko sati nakon šetnje, kada vlasnicima obično ne padne na pamet da se radi o popinom prasetu. Kada ova biljka uđe u uho, može da izazove njegovu upalu, oštećenje bubne opne i druge komplikacije sluha. U ovoj situaciji, psa obavezno i pod hitno povedite veterinaru.

Njuška – radoznalim njuškanjem popino prase lako može da uđe u njušku psa i tu da se zaglavi. Kako biste sprečili bilo kakve dalje komplikacije, momentalno psa odvedite veterinaru.

Oči – dešavalo se da popino prase uđe u samo oko psa, ili da se zalepi u njegovom predelu i tako ga zatvori. Ponovo, ukoliko dođe do ovoga, psa pod hitno povedite veterinaru.

Šape – predeo između jastučića šapa je vrlo nezgodan kada je u pitanju popino prase. Pas će početi da hramlje i liže iziritiranu kožu, a svakim narednim korakom ili pritiskom na biljku, ona će prodirati sve dublje u kožu psa. Tada je, takođe, najbolje posetiti veterinara kako bi se on pobrinuo da je svaki deo biljke bezbedno izvađen.

Kao što je rečeno primerima, najbezbednije je psa povesti veterinaru koji će u svakoj situaciji znati šta da radi, da mi, u suprotnom, ne bismo greškom izazvali veće komplikacije.
Kako ne bismo psa i nas dovodili u ove nemile situacije, najbolje je izbegavati nepokošene zelene površi i dvorište redovno održavati, kako bi ljubimac mogao veselo da trčkara unaokolo. A kada su u pitanju drugi načini zabave i uživanja, u našoj online prodavnici, ili uživo, u našem pet shop-u na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59, možete pronaći najkvalitetnije proizvode namenjene Vašem ljubimcu. Vidimo se!