Prijava / Registracija
Paraziti kod mačaka i pasa

Paraziti kod mačaka i pasa

Kako je prevencija od parazita veoma važna po zdravlje naših ljubimaca, ali i nas samih, obaveza svakog vlasnika je da, pored redovnog kupanja, redovne posete veterinaru i vakcinisanja protiv besnila, svog ljubimca redovno čisti od krpelja i drugih parazita.
S obzirom na to da se problemi sa parazitima ne razlikuju znatno za pse i mačke, u ovom tekstu ih objedinjujemo u celinu i polako prolazimo kroz sve važne aspekte prevencije.

Vrste parazita

Vlasnici pasa i mačaka moraju biti obazrivi kada su u pitanju dve vrste parazita: unutrašnji i kožni (spoljašnji) paraziti. 
Kožni, paraziti su, kao što smo ranije govorili, krpelji, buve i slično. 
Kada je reč o unutrašnjim parazitima, oni koji najčešće svoj dom pronalaze u telu pasa i mačaka su:
Srčani crv – ovaj parazit se prenosi ujedom komarca i ostatak života najčešće provodi u plućnim krvnim sudovima ili tkivu oko arterija u plućima. Bolest može mesecima, pa čak i godinama, da bude potpuno neprimetna, sve dok simptomi ne postanu fatalni. Neki od simptoma su kašljanje (kao i iskašljavanje krvi), gubitak na kilaži, gubitak kondicije i nesvestica. Lečenje je moguće, a metoda zavisi od procene veterinara. Međutim, kao i kod drugih parazita, prevencija je najefikasniji ,,lek“;
Crevni paraziti – ova grupa parazita izuzetno često napada mačke i pse, a svoj život provode u digestivnom sistemu domaćina, zbog čega se, kod zaražene životinje, mogu uočiti u izmetu (neki su vidljivi golim okom, dok je neke moguće pronaći samo mikroskopom); prenose se unosom pokvarene vode ili hrane, kontaktom sa zaraženom životinjom ili njušenjem njenog izmeta; simptomi su razni i zavise od podvrste parazita, ali najčešće se ispoljavaju dijarejom, nadimanjem stomaka i gubitkom težine i energije;

UNUTRAŠNJI PARAZITI

Kako prepoznati da ljubimac ima unutrašnje parazite?

Najveći problem sa parazitima je to što se oni najčešće mogu uočiti tek u poodmakloj fazi njihovog prisustva u telu domaćina. Neke vrste čak ne izazivaju nikakve simptome dok ne bude prekasno za bilo kakvu intervenciju. Upravo je zato obaveza svakog vlasnika da svog ljubimca redovno čisti od parazita.
Međutim, ukoliko primetite ili posumnjate na prisustvo parazita kod Vašeg ljubimca, obavezno ga povedite kod veterinara. Tamo će, pomoću analiza krvi, stolice ili urina (u zavisnosti od vrste parazita) biti ustanovljeno njihovo postojanje.  

Ko je najviše ugrožen?

Štenci su oni koji snose najviše posledica ukoliko dođu u kontakt sa parazitima. Međutim, ni odrasli psi nisu ,,na sigurnom“ kada su u pitanju ove životinje. Naime, vrste poput glista za odrasle pse ne predstavljaju životnu opasnost, dok po štence mogu biti fatalni. Takođe, okrugli crvi u telu odrasle ženke mogu mirovati sve dok ona ne ostane skotna, kada se ponovo aktiviraju i prenesu na štenad. Dok su ostale vrste izuzetno opasne po živote štenaca. 
Slično se odnosi i na mačke i njihove mladunce.

Da li su paraziti opasni po čoveka?

Kada je reč o crevnim parazitima, na primer pantljičarama ili giardii, oni napadaju i ljude i sa sobom donose velike zdravstvene probleme, što ih čini nečim sa čime se nikada ne treba šaliti. 

Prevencija

Svima nam je poznata izreka: ,,Bolje sprečiti nego lečiti“, koju, posebno kod ovakvih bolesti, bezuslovno treba slušati. Prevencija je nešto o čemu je bilo reči više puta, i to sa dobrim razlogom. Poznato je koliko loše paraziti utiču na život ljubimca i ljudi i to koliko je teško izboriti se sa njima, kao i to da se ne uočavaju toliko lako. 
Redovno čišćenje ljubimca od parazita je jedini način da u miru provodite dane sa njim. Pored čišćenja od parazita, higijena predstavlja vrlo važan korak u prevenciji njihovog unosa u sistem, kako ljubimca, tako i Vaš. Redovna higijena doma, kupanje pasa, ali i mačaka i redovno pranje ruku su neophodni.
U slučaju oštrije prevencije, posebno kod mačaka (pošto one vole da love), ljubimca možete držati u kući, van kontakta sa glodarima i drugim životinjama (naravno, samo ako mu to neće ukinuti slobodu i potrebnu rekreaciju).

Koliko često se vrši čišćenje psa od parazita

Kada je u pitanju štene, ono se prvi put od parazita čisti u svojoj trećoj nedelji života, pa potom u petoj ili šestoj nedelji, kada zajedno sa njima, čistite i majku. Nakon toga, štene čistite na svakih mesec dana dok ono ne napuni godinu dana. Kada pas napuni godinu dana, u zavisnosti od izlaganja spoljašnjoj sredini, od parazita se čisti na svaka tri ili četiri meseca (ukoliko dosta vremena provodi sa decom, napolju ili sa drugim životinjama), ili na svakih šest meseci (ukoliko se pas drži u kući i ne dolazi previše u kontakt sa spoljašnjim svetom).
Kada su u pitanju kuje spremne za parenje, njih treba čistiti pred parenje i, kao što je već navedeno, 20 dana, a zatim pet ili šest nedelja nakon štenjenja. 

Koliko treba čistiti mačku od parazita

Kada je reč o mačićima, njih treba čistiti od parazita u 2, 4, 6. i 8. nedelji života, nakon čega čišćenje treba obavljati jednom mesečno dok mače ne napuni šest meseci.
Mačke preko šest meseci treba čistiti svakih 4 do 6 meseci.
Odraslu, tek usvojenu mačku, obavezno treba očistiti 1. dan po dolasku u dom, zatim nakon dve nedelje (14 dana) i kasnije svakih 4 do 6 meseci.
Ukoliko mačka često boravi napolju ili lovi glodare, preporučljivo je čistiti je svaka 3 meseca, ako ne i češće (po preporuci veterinara).

Da li mačka može da uzima tablete protiv parazite namenjene psima

Odgovor je: Ne. Neke tablete namenjene psima mogu biti smrtonosne za mačke zbog čega se treba držati onih namenjenih mačkama, naravno sve po savetu veterinara.
Isto važi i u obrnutom scenariju.

SPOLJAŠNJI PARAZITI

Šta su buve

Buve su male, tamnobraon bube, čija je, potpuno odrasla jedinka, dugačka oko 3mm. Neverovatno je to da mogu da skoče do 100 puta svoje dužine i oko 13cm uvis. Takođe, buve mogu biti prenosnici raznih bolesti i drugih parazita (poput kuge i pantljičare).

Da li pseće i mačje buve napadaju ljude?

Ovo je pitanje koje muči mnoge ljude. Naime, na svetu postoji preko 2500 vrsta buva, od toga svega nekoliko može da opstane na čoveku. One koje obično žive na psima i na mačkama, ne mogu da prežive na ljudima. Ali, mogu da ih ujedu.
Dakle, ukoliko ste bili u kontaktu sa mačkom ili psom koji ima buve, postoji verovatnoća da ćete, u predelu kolena, članaka i podlaktica, biti ujedeni. Ujed buve na koži ostaje u vidu crvene tačkice izazvane iritacijom kože.

Kako prepoznati da ljubimac ima buve

Simptomi prisustva buva na koži mačke su vrlo slični kao i oni koji se javljaju kod pasa:
Svrab i ugrizi– mačka ili pas se neprestano češe i gricka mesta na kojima je izujedan;
Nervoza – usled neprestanog svraba, životinja može postati veoma nervozna;
Kraste – javljaju se kao rezultat intenzivnog češanja;
Crvenilo – javlja se zbog ujeda;
Opadanje dlake na mestima ugriza – obično je posledica alergijske reakcije;
Pored toga, nekada je lakše uočiti izmet koji buve ostavljaju po dlaci i koži mačke ili psa, nego njih same. Zbog toga obratite pažnju i na to.

Da li su buve opasne

Kao što je već rečeno, buve mogu biti prenosnici drugih bolesti; a, i bez toga, same po sebi, čine dovoljno štete po zdravlje psa i njegove kože. 
Takođe, buve mogu biti opasne po štence i mačiće, s obzirom na to da njihov, još uvek mlad organizam, nije spreman da se suoči sa ovim parazitima, pa lako može doći do malokrvnosti.

Kako se rešiti buva?

Za uklanjanje buve nije dovoljno samo ,,očistiti“ ljubimca, već je potrebno dezinfikovati ceo prostor u kome je on boravio. 
Čišćenje ljubimca od buva – za uspešno uklanjanje buva sa kože mačke i psa, najčešće se koriste proizvodi specijalno namenjeni tome, poput: ampula, ogrlica, sprejeva, šampona (za pse i za mačke) i tableta. Takođe, postoje i prirodni recepti za uklanjanje buva, međutim, oni nisu najefikasniji, posebno ne kao prevencija.
Dezinfekcija doma – s obzirom na to da su buve vrlo živahne i sitne životinje, koje vole topla i čupava mesta, mogu se pronaći svuda po stanu, pogotovo mestima kao što su: tepisi, posteljine, ćebad, odeća i nameštaj. Iz tog razloga, stan je potrebno detaljno usisati, oprati odeću i posteljinu, a zatim upotrebiti neki preparat namenjen eliminisanju buva (sprejevi, ampule i slićno). Poželjno je postupak ponoviti još par puta u periodu od 10 dana u slučaju da su negde ostala jaja ovih parazita.



Za efikasnu borbu protiv parazita i udobniji život Vašeg ljubimca, posetite našu online prodavnicu, ili, uživo, naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59, i tamo pronađite najkvalitetnije proizvode; dok, ukoliko želite da ostanete u toku sa svim važnim temama vezanim za Vašeg mezimca, pratite naš blog i svakog puta saznajte nove i zanimljive stvari vezane upravo za njega. Vidimo se!