U našem tekstu o
razlikama između hrčka i morskog praseta već smo dali neki uvod u to kakvo je
morsko prase kao ljubimac. Međutim, ovo malo klupko sreće krije još mnogo tajni, koje njegov vlasnik treba da zna. Upoznajte bolje ovu vrstu i odredite da li baš pravi izbor za vašeg ljubimca.
Morsko prase - poreklo i osnovne odlike
Najpre moramo da nepomenemo da morsko prase (zamorac) uopšte nije prase, a poreklo tog naziva nije poznato. Reč je o životinji iz familije glodara, koju odlikuje manje, zdepasto telo bez repa, izdužena glava i kratke noge. Odraslo morsko prase može porasti do 40cm u dužinu, a može težiti do 1kg.
Ova slatka životinjica poreklom je iz Južne Amerike, da budemo konkretniji - iz Perua, odakle je i pripitomljena. Danas morsko prase mnogi biraju za ljubimca, a koristi se i u laboratorijskim ispitivanjima, protiv čega se bore mnogi aktivisti i organizacije.
Postoji nekoliko podvrsta zamorca, u zavisnosti od dužine i tipa dlake, pa tamo imamo kratkodlake, dugodlake, i one sa svilenkastom dlakom. Kod nas je najčešće kratkodlako mrosko prase, jer se najlakše održava.
Držanje morskog praseta
Morsko prase se drži u isključivo u kavezu, a nikako u akvarijumu i terarijumu, jer mu je neophodna cirkulacija vazduha. Kavez mora sadržati neke osnovne potrepštine: podlogu od piljevine ili nekog drugog podesnog materijala koji je topao i upija tečnost, zatim mesto za spavanje, hranu i vodu. Navedena podloga za kavez je veoma važna i treba je redovno menjati, ili nabaviti neku koja neutrališe neprijatne mirise mokraće.
Zamorac se zabavlja igračkama isključivo napravljenim u te svrhe. Ukoliko mu date običnu igračku sa nekim sitnim delovima, on ih može progutati i to može biti fatalno za njega.
Morsko prase je prilično čista životinja, ali vodite računa o redovnom čišćenju kaveza i promeni podloge. Takođe, s obzirom na to da je glodar, nokti mu rastu konstantno, pa je potrebno redovno ih skraćivati.
Generalno ga je lako gajiti, pa je zato i toliko popularan kao kućni ljubimac.
Ishrana morskog praseta
Morsko prase je biljojed. Najbolje je da ga hranite senom i gotovom, kupovnom, paletiranom hranom, jer je reč o izbalansiranoj kombinaciji svega onog što je jednom vitalnom morskom prasetu potrebno. Takođe, ovakvu ishranu možete dopuniti svežim voćem i povrćem. Međutim, ove dodatke treba ograničiti na 3-4 puta nedeljno, kako ne bi došlo do stomačnih tegoba.
Zamorci ne mogu samostalno da stvaraju vitamin C koji im je potreban, kao ni ljudi, pa je potrebno davati ga kroz hranu bogatu ovim vitaminom. Preporučena dnevna doza je 30mg.
Zakonom zabranjeno držanje jednog morskog praseta
U Švajcarskoj je ilegalno držati samo jedno morsko prase kao ljubimca! Zašto, pitate se? Morska prasad su poznata kao veoma društvene životinje, i smatra se da mnogo pate ukoliko su sami, a mogu čak i umreti od samoće. To su u obzir u ovoj državi, pa je izdejstvovan i ovakav zakon.
Imajte na umu da ukoliko uzimate drugo morsko prase, poželjno je da ono bude istog pola, jer kao i svi glodari, i zamorci umeju da se veoma brzo razmnožavaju.
Tražite najbolju hranu i opremu za vašeg ljubimca? Pronađite
sve za morsko prase u našoj onlajn prodavnici.