Prijava / Registracija
Kupanje činčile u pesku

Kupanje činčile u pesku


Pojam ,,kupanja u pesku“, za sve nove vlasnike činčila, često deluje kao oksimoron, znajući da smo navikli da voda predstavlja sredstvo za čišćenje, dok pesak i blato predstavljaju prljavštinu koju treba sprati sa sebe. Međutim, u svetu ovih najmekanijih životinja, to ne ide baš onako kako smo mi navikli.


Zašto se činčile ne kvase, već se kupaju u pesku?


Činčile važe za jedne od najmekanijih životinja na svetu; toliko mekanih da mnogi tvrde da naše ruke mogu da oštete njihovu dlaku. Pored toga što je mekana, dlaka im je neverovatno gusta, što je posledica adaptacije na klimu iz koje potiču, tj. na hladnu i suvu klimu planina Anda. Ukoliko se pokvase, njihova gusta dlaka će dugo vremena zadržavati vlagu, što može dovesti do razvoja gljivica koje će inficirati kožu. 
S obzirom na to da ne mogu da se kvase, a koža i dlaka im se maste, kao i većini kopnenih stvorenja, jasno je da mora postojati način kojim će sprati prljavštinu sa sebe. U prirodi, činčile se ,,kupaju“, tj. valjaju u vulkanskom pepelu, koji je finiji, sitniji i suvlji od običnog peska. Male čestice tog pepela efikasno ulaze duboko u krzno činčile i skidaju višak masti i prljavštine.
U kućnim uslovima, vulkanski pepeo zamenjuje ,,vulkanski pesak“, dostupan u pet-šopovima, koji je podjednako fina imitacija prirodnog vulkanskog pepela.


Šta uraditi ako se činčila pokvasi?


Prirodni ,,odbrambeni mehanizam“ činčile protiv infekcije nastale kvašenjem je linjanje. Kada je u pitanju ono što mi možemo da uradimo, sledi naredni postupak: životinju stavite na peškir i njime je dobro prosušite, nakon čega treba uzeti fen, podešen na hladno (inače činčila može doživeti toplotni udar jer je već obavijena debelim krznom) i strpljivo sušiti ovog glodara. Kada je napokon osušite, dajte joj da se okupa u pesku kako bi višak vlage bio upijen, a sada sledi i kako to uraditi.


Kako okupati činčilu u pesku?


Pošto je čišćenje u pesku njihova prirodna potreba, činčile se instiktivno valjaju i peru u pesku, pa nije potrebno dresirati, tj. naučiti ljubimca kako to da radi. Ono što je na nama kao vlasnicima je to da joj u dobrim terminima i količinama pružimo mogućnost kupanja:
Tokom toplih dana, činčilu možete ,,kupati“ svakodnevno, a zimi je dovoljno i svaki drugi dan;
Pesak nikako ne ostavljati u kavezu ceo dan kako ne bi počela da vrši nuždu u njega i kako ne bi došlo do infekcije očiju usled predugog kupanja. Dakle, pola sata dnevno je i više nego dovoljno;
Posudu sa peskom birate tako da je dovoljno prostrana da Vaš ljubimac može slobodno da se valja u njoj, ali ne mora da bude naročito duboka, jer pesak sipate tako da bude otprilike centimetar dubok;
Budite spremni da će pesak leteti svuda okolo, pa nemojte ostavljati posudu tamo gde Vam je nezgodno da obrišete ono što je izletelo iz nje;
Kako su činčile glodari, dakle noćne životinje, aktivne su uveče, pa se preporučuje da im tada date kupku, dok se Vi, recimo, spremate za spavanje;

Ukoliko želite da svom ljubimcu pružite najbolju negu, posetite našu online prodavnicu, ili, uživo, naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59. Vidimo se!