Prijava / Registracija
Kako sprečiti mačku da napada psa?

Kako sprečiti mačku da napada psa?

Ova tema može delovati zbunjujuće onima koji svoj dom ne dele sa mačkom i psom. Slika mačke koja beži od rasrđenog psa je nešto što smo svi prihvatili kao normalno, posebno zbog raznih karikiranja ove pojave u filmskoj industriji u pokušaju zabavljanja publike. Međutim, kada čujemo da se dešava suprotna stvar, i to ne toliko retko, prosto ne možemo da poverujemo. Sve dok… pa, sve dok ne počne da se dešava u našem domu.
 To, da psi i mačke mogu da žive u potpunoj harmoniji i prijateljstvu, već predstavlja poznatu stvar. Međutim, dešava se da i mačke osete nekontrolisanu netrpeljivost prema psima i zbog toga ih neprestano napadaju. Hajde da saznamo zašto se to događa i kako stati na put toj pojavi.

Strah
Strah je obično osnovni okidač ovog ponašanja. Recimo, ukoliko ste tek nabavili štene, koje je po prirodi veoma radoznalo, ono može početi da ,,gura njušku“ svuda po kući i tako da stigne previše blizu vaše mačke, koja nije navikla da joj iko prekida dremku. U trenutku, mačka može da se uplaši i burno odreaguje.
Takođe, strah ne mora biti samo trenutan, pa tako Vaša mačka može živeti konstantno uplašena veselog džina koji samo pokušava da joj pokaže kako su loptice strava.

Igra
Potpuno suprotan razlog od prošlog može dovesti do toga da Vaša mačka ,,napadne“ Vašeg psa. Naime, ukoliko je Vaša mačka potpuno opuštena u društvu psa, može se desiti da poželi da ga iznenadi iz zasede, isto kao što to pokušava da uradi Vašim gležnjevima dok prolazite pored nje.


Nervoza
Poznato je da su mačke povučene i vole da vreme provode same sa sobom, najčešće spavajući. Sa druge strane, psi su (naročito štenci) često razigrani, veseli i vole da uključuju druge u svoje aktivnosti. Zbog toga, dešava se da mačka ogrebe ili napadne psa jer joj je prosto dosađivao. 

Kako sprečiti ovo ponašanje?

Ukoliko se ovo ponašanje događa u kontinuitetu, ovo su neki od predloga kako ga sprečiti:
Odvajajte psa i mačku kada ne možete da ih nadgledate. Jednostavno držite psa u drugoj prostoriji dok niste u kući kako biste sprečili konflikt. Ovo možda zvuči kao najlogičnije rešenje, ali često nam upravo takva promaknu.

Polako upoznajte mačku sa psom. Kod ove metode je strpljenje ključna stvar. Postepeno puštajte psa da se približava maci i gledajte kako ona na to reaguje. Vremenom im dajte sve veću slobodu u kretanju, i ukoliko vidite da je, recimo pas, prenaglio, ponovo uspostavite distancu i vremenom će se navići jedno na drugo. Ovaj proces može trajati dugo, zato je važno da budete puni razumevanja.

Pobrinite se da Vaš pas i mačka imaju dovoljno ,,izduvnih ventila“. Važno je da i pas i mačka dnevno troše dovoljno energije kako bi se oslobodili moguće nagomilane agresije. Obezbedite zanimacije i igračke za psa i mačku, na kojima mogu da istroše svoju energiju.

Pratite ponašanje Vaših ljubimaca. Ukoliko dovoljno posmatrate način života Vaših ljubimaca, vrlo lako možete da sprečite potencijalnu svađu. Recimo, ukoliko znate da prepoznate kada se Vašoj maci prispavalo, znaćete da treba da umirite psa kako joj ne bi dosađivao. Ili obrnuto, ukoliko znate da Vaša mačka ima tendenciju da ,,napada“ stvari nakon što se, na primer, probudi, postarajte se da se ne približava psu dok ne izbaci višak energije iz sebe.

Ukoliko želite da svojim ljubimcima priuštite udoban život, posetite našu online prodavnicu ili naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59 i tamo pronađite najkvalitetnije proizvode i sve što im je potrebno! Vidimo se!