Gojaznost
pasa prestavlja problem velikom broju vlasnika, a nekako se čini da se o tome ne govori dovoljno. Da li je gojaznost uopšte problem, za kog psa možemo da kažemo da je gojazan, koji su uzroci, a koji načini za rešavanje ove pojave? U nastavku teksta ćemo dati odgovor na sva ova pitanja kako bi što više vlasnika moglo da prepozna i spreči dalju gojaznost svog mezimca.
Kada se za psa kaže da je gojazan?
Za psa se kaže da je gojazan ukoliko je njegova telesna masa povećana 15% ili više u odnosu na idealnu, gde idealna težina varira za svaku rasu posebno.
Kada je reč o gojaznosti, ona se može uočiti i bez merenja psa. Naime, ukoliko primetite da se Vaš pas otežano kreće, da se udebljao, ili, ako po dodiru psa u predelu grudnog koša, ne osetite rebra, reč o gojaznosti.
Zašto je gojaznost kod pasa opasna
Gojaznost vrlo lako može da izazove zdravstvene probleme poput dijabetesa, srčanih problema, visokog krvnog pritiska, bolest jetre, kao i problema sa kostima i zglobovima – posebno ukoliko se pojavi isuviše naglo.
Zbog toga je veoma važno da svaki vlasnik psa strogo vodi računa o zdravlju i izgledu svoj ljubimca.
Uzroci gojaznosti
Uzroci gojaznosti su razni, ali nije teško zaključiti koji od njih je uticao na izgled i zdravlje psa. Dakle, poremećaji ,,unutrašnje“ prirode, poput hormonskog disbalansa ili genetskih problema mogu dovesti do gojaznosti psa, međutim, oni nisu toliko česti.
Uzrok gojaznosti najvećeg broja pasa je neodgovornost i neznanje njihovih vlasnika. Naime, životne navike poput fizičke aktivnosti i načina ishrane predstavljaju najveći problem u celoj situaciji. Ukoliko se psu ne pruža redovna i dovoljna fizička aktivnost, vrlo lako može doći do gojaznosti i mnogih drugih zdravstvenih problema, što je i razlog zbog koga smo ranije obrađivali teme poput: ,,
Koliko koraka prelaze psi ,
da li je psima neophodno dvorište – i ukoliko ga nemaju –
kako da pas ostane aktivan u zatvorenom prostoru?“.
Sledeći problem je neadekvatna ishrana pasa. Svaki vlasnik bi trebao da zna da li rasa psa kojoj njegov ljubimac pripada spada u halapljivu, kako bi znao da proceni koliko hrane je psu dovoljno, s obzirom na to da postoje psi koji će se prejedati, sve dok ,,ne počiste“ sve što im se nalazi u činiji. Vlasnici to vrlo često ne znaju, pa stalno dosipaju psu još i tako stvaraju začarani krug. Sa druge strane, postoje i vlasnici koji nesvesno prejedaju svoje ljubimce tako što im, zbog njihovog
molećivog pogleda, pored
pseće hrane, sa stola dodaju i
ljudsku, što pored gojaznosti može da izazove i nebrojeno veće probleme.
Takođe, poznato je i to da su ljubimci nakon sterilizacije skloniji gojaznosti, zbog čega im, po savetu veterinara, treba promeniti dijetu.
Kako lečiti, a kako sprečiti?
Kada je reč o lečenju, najpre, kada primetite gojaznost, psa povedite veterinaru koji će ustanoviti šta je tačno dovelo do problema te prirode, nakon čega će dati predlog za terapiju. Ono što se najčešće preporučuje je povećanje fizičke aktivnosti psa i striktnija dijeta, a ono što može biti najizazovnije je zapravo istrajnost vlasnika koji ne sme da popusti umiljatim pogledima svog mezimca.
Više puta smo govorili o tome da je sprečavanje bolesti mnogo efikasnije i bezbolnije u odnosu na samo lečenje. Zbog toga se, u ovim situacijama, svakom vlasniku preporučuje da svog ljubimca redovno iscrpljuju igrom, vode računa o njegovoj ishrani i, naravno, da ga obasipaju ljubavlju kako bi pored zdravlja, pas bio i srećan.
Ukoliko ste u potrazi za kvalitetnom hranom i opremom za svog ljubimca, posetite našu
online prodavnicu, ili uživo naš pet shop, na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59 i tamo pronađite sve ono što smo pripremili Vašem ljubimcu kako bi imao što zdraviji i srećniji život. Vidimo se!