Prijava / Registracija
Agresivno ponašanje kod mačaka: Razlozi i Kako reagovati

Agresivno ponašanje kod mačaka: Razlozi i Kako reagovati

Mačke su poznate po svojoj nezavisnosti i gracioznosti, ali, neretko se dešava da svoje otmeno ponašanje zamene agresivnim. Agresija predstavlja jedan od najvećih problema kod ponašanja mačaka i može doći u više oblika. Važno je da prepoznamo kojoj vrsti agresije naša mačka najčešće podleže kako bismo ga najefikasnije tretirali. Slede najosnovniji tipovi:

Agresija kao posledica zdravstvenih problema
Mačke mogu postati agresivne ukoliko osećaju bol, koja može biti posledica zdravstvenih problema, kao što su povrede ili bolesti, ili emotivne uzrujanosti. U takvim situacijama, potrebno je konsultovati se sa veterinarom kako bi se odredila najefikasnija terapija.

Agresija pri dodiru (maženju)
Svako od nas se barem jednom susreo sa mačkom koja, prosto, ne podnosi da se mazi. Reakcije na dodir (uključujući i kupanje ili pokušaj sečenja noktiju) mogu biti razne, od onih blažih (udaljavanje od nas), pa sve do onih veoma dramatičnih (grebanje i ujedanje). Jasan uzrok ovom ponašanju nije poznat, ali se najverovatnije radi o tome da se mačka oseća nelagodno i nepoverljivo prema drugim ljudima. 
Kod ovog tipa agresije, izuzetno je bitno da ne pokušavate da je suzbijete fizičkim kažnjavanjem ili vikom. Ono što je najefikasnije je polako ostvarivanje prisnijeg kontakta sa ljubimcem, za koji je potrebno vreme i dosta strpljenja. Recimo, praktikujte da nagradite mačku poslasticom, ukoliko mirno prihvati dodir, i vremenom povećavajte njegovo trajanje.
Napomena: Ovaj tip agresije se nekada ne javlja neposredno nakon dodira, već tek nakon nekog vremena od početka maženja. Tada je najbolje da ,,naučite“ koliko kontakta Vaša mačka ,,toleriše“, i da postepeno radite na tome.

Agresija izazvana strahom
Ukoliko se mačka nalazi u, njoj, neprijatnoj i nepoznatoj sredini, ili je okružena nepoznatim zvucima, ljudima ili drugim životinjama, vrlo je verovatno da će sve vreme biti ,,na oprezu“, ili napasti bilo šta što joj se učini kao pretnja (npr. ukoliko pokušate naglo da joj se približite iako vidite da se ona oprezno udaljava). 
U ovom slučaju, važno je priuštiti mački slobodu i staviti joj doznanja da nije u opasnosti. Upoznajte je sa sredinom u kojoj se nalazi i pustite je da je slobodno istraži kako bi se i sama uverila da je bezbedna. Trudite se da ne pravite nagle pokrete, kako se njen strah ne bi povećao.

Agresija izazvana igrom
Nekada, tokom igre, mačke preteraju i počnu da se ponašaju isuviše agresivno, tj. da grebu i ujedaju onog sa kim su se igrale. Ovo se dešava, obično, kada se mačka ,,zaigra“, uplaši tokom igre ili je pogrešno protumači. 
Ponovo, nikako ne kažnjavajte mačku fizički, jer je to vrlo lako može ubediti da je u stvari bila reč o ,,borbi“, a ne igri, što će je u buduće podstaći da se ponaša još agresivnije. Pokušajte da shvatite koji pokreti izazivaju takvo ponašanje i trudite se da ih izbegavate.

Preusmerena agresija
Preusmerena agresija se vrlo često javlja kod mačaka. U pitanju je agresija izazvana nečim do čega mačka ne može doći. Na primer, ako je mačka kod zatvorenog prozora, a sa druge strane se nalazi životinja ili nešto drugo što ju je uznemirilo, ona će svoju agresiju preusmeriti na prvu osobu ili životinju koja joj priđe (nikada neće tražiti nekoga koga bi napala). Ono što je začkoljica kod ovog tipa agresije je upravo to što ona ne mora nužno da se ,,preusmeri“ odmah nakon njenog pokretanja, već i nekoliko sati kasnije. To je upravo ono što vlasnici nazivaju ,,iz vedra neba“.

Strpljenje, ljubav i doslednost su ključni faktori za uspeh u radu sa agresivnom mačkom. Ukoliko želite da svojoj mezimici priuštite još veće uživanje i negu, posetite našu online prodavnicu ili naš pet shop na Vračaru, na adresi Hadži Milentijeva 59 i tamo pronađite najkvalitetnije proizvode. Vidimo se!