Već smo ranije pisali koja je najbolja
nega i higijena šapa nakon šetnje, ali to neće biti dovoljno da šape vašeg psa budu u najboljem mogućem stanju. Nekada se mogu javiti i određene smetnje, i zbog toga smo pisali o
5 najčešćih problema kod šapa pasa, i kako ih se rešiti. Pročitajte i saznajte više.
#1 Grivične i bakterijske infekcije
Kao što je poznato, na jastučićima šapa vašeg psa uvek žive određene gljivice i bakterije. Međutim, problem nastane kada se one nekontrolisano razmnože, i tada mogu izazvati infekcije.
Simptomi gljivične ili bakterijske infekcije su lizanje i grickanje šapa, crvenilo, otok, bol i svrab kože na šapama. Takođe, može se javiti i promena boje na noktima - braon fleke.
Ponekad ove infekcije mogu da se pomešaju sa alergijom, ali u svakom slučaju je najbolje da kontaktirate veterinara radi preciznije dijagnoze.
#2 Problemi sa noktima
Ukoliko se ne vodi računa, nokti mogu da izazovu niz problema. Mogući uzroci su predugi nokti, urasli nokti koji nisu isečeni pravilno, pokidani ili puknuti nokti koji izazivaju bol.
Veoma je važno pravilno skraćivanje noktiju jer duži nokti otežavaju kretanje, izazivaju bol, i pojačavaju bol ukoliko se nokat pokida.
#3 Opekotine i žuljevi
Ako je vruće za vas da hodate bosi napolju, vruće je i za vašeg psa! Na žalost, psi pate od opekotina prilikom šetnje na površinama koje su previše vruće za njihove šape. Opečene šape mogu izgledati otečeno, crveno ili žuljevito.
Opekotine šapa mogu postati i ozbiljan problem, pa zahtevaju što bržu intervenciju veterinara.
#4 Suvi i ispucali jastučići šapa
S obzirom na to kakva je primarna uloga šapa, one i treba da budu donekle grube. Međutim, jedan od najčešćih problema kod šapa pasa su i ispucali jastučići šapa kod pasa. Ovaj problem se javlja zbog dodira sa vrućim površinama prilikom šetnje, zatim šetnje u zimskim uslovima, dodira sa hemikalijama ili grubim površinama, kao i prekomerno lizanje.
Sve ovo može dovest do preteranog sušenja kože na šapama, i do njihovog pucanja. Dobro rešenje za ovo je mazanje specijalnih balzama za šape, nakon redovne higijene ove regije.
#5 Paraziti u šapama
Šape su jedno od kritičnih potručja gde se mogu sakriti krpelji - konkretno mislimo na prostor između prstiju. Ukoliko se ovaj parazit “prikači” vašem psu, i ne primetite ga na vreme, može izazvati bol i infekciju. Intervencija vađenja krpelja je definitivno slučaj za veterinara, ukoliko imate pristup istom.
Ukoliko nemate veterinara blizu, ako ste baš sigurni u svoju ruku i imate iskustvo sa ovom procedurom, možete pokušati sami da izvadite krpelja uz pomoć pincete ili specijalnog alata za uklanjanje krpelja. U tom slučaju, krpelj se vadi tako što ga uhvatite za glavu i nežno povučete napolje. Za potpuno uklanjanje važno je da se odstrani glava zajedno sa telom.
Ukoliko primećujete neki problem kod šapa vašeg psa, a niste sigurni o čemu je tačno reč, najbolje je da se obratite vašem veterinaru. Imajući u vidu da su psima šape “na udaru” svakog dana, logično je da će ih non-stop iritirati bilo kakav problem koji imaju. Rešite sve nelagode na vreme i neka vaš pas ponovo šeta razdragano kao nekada
Potrbna su vam sredstva za higijenu i
oprema za pse? Posetite našu online prodavnicu, poručite sve što je potrebno vašem ljubimcu, a mi ćemo sve poslati na kućnu adresu. Više volite kupovinu uživo? Posetite nas u našem pet shop-u na Vračaru.